2 Kasım 2015 Pazartesi

YÜKSEK LİSANS TEZİ'ni 5 adımda NASIL YAZARSIN?

Arkadaşlar herkese selam, bugün gelen talepler doğrultusunda Yüksek Lisans tezini 5 genel adımda nasıl yazarız ona bakacağız. 5 adım diyorum ama her bir adımın kendi içerisinde iyi bir açıklaması olacak, dikkatle okuyun çünkü bu yazı rehberiniz olacaktır. Ayrıca sayısal sıralamayı takip ediniz. 


1. KONUNU SEÇ

 1. İlgini çeken konuları düşün: Seni ne ilgilendiriyor. Tez konusun seçerken dikkatli olmalısınız çünkü uzun bir zaman diliminizi bu teze ayıracaksınız. Hoşlanmadığınız bir konuyu seçerseniz hem sıkılacaksınız hem de verimli olamazsınız.
  1. Tezin için çalışmak istediğin konuları düşün. Bu belki sevdiğin bir yazar olabilir, bir teori olabilir yada belli bir zaman dilimi olabilir. Yazacağın konuyu nasıl daha öteye taşıyabileceğini düşünmeye çalış.
  2. Eğer akademik alanda ilgi alnının ne olduğunu tespit etmekte zorlanıyorsan yüksek lisans öncesi, yazılan lisans tezleri veya bitirme ödevlerini üniversitenin kütüphanesinden bir tarama yaparak bulup ilginin hangi konu başlıklarına yöneldiğini not ederek tespit edebilirsin.
 2. Yüksek Lisans tezinin temel sorusunu belirle: Her tezin dayandığı temel sorular var zaten tez yazmanın amacı da bu sorulara cevap vermektir. Bu sorulara tezimizde hazırlayacağımız cevaplar akademik alana yeni bulgular kazandıracağı için biz bu tezle neyi cevaplamaya çalışacağımızı kendimize sormalıyız.
  1. Tezin yazım aşamasının önemli bir bölümü olan gelişme bölümünde araştırarak kendi cümlelerimizle hazırladığımız cevaplar, bu bölümü oluşturan malzemeler olduğunu unutmayalım. Makul bir ana tez sorusu belirlemek seni hem konuya konsantre olmanı sağlayacak hem de organize olmanı kolaylaştıracaktır.
 3. Soruyu cevaplamak için ne yapman gerektiğini bil:hazırlayacağın tezin temel sorununu tespit ettikten sonra bu soruya cevap vermek amacıyla ne yapman gerektiğini kendince belirle ve bunun bir listesini hazırla. Örneğin arşive gitmek, kitap okumak, makale okumak, dönemin gazetelerini taramak gibi.
 4. Danışmanını Seç: danışman seçmek önemlidir, yol gösterici, öğrencisine zaman ayırmayı seven, sorulara makul cevaplar veren, öğrencisinin kendisi ile korkmadan çekinmeden iletişim kurmasına izin veren danışman hocalar başarılı öğrenciler yetiştirmişlerdir. Aksi taktirde yüksek lisans boyunca iletişim kurmakta zorluk çektiğiniz bir danışmanınızın oluğunu düşünün, gerisini siz getirin artık.
  1. Tez sorusunu danışmanınla görüş, onun fikirlerini al, gerekirse tez konusunu değiştirebilir yada geliştirebilirsin. Ayrıca bu konunun önceden çalışılmış bir konu olmadığına da dikkat et.
2. KAYNAKLARINI BELİRLE
  1. Literatür taramanı yap: tez konunu belirledikten sonra ortaya koyduğumuz sorunsala cevap arıyoruz, nerede, elbette kitapları dergileri gazeteleri, arşivleri ve diğer materyalleri, bulduğumuz her kaynağın künyesini alfabetik bir sıra dahilinde makale ise sayfa aralıklarını da girerek bir liste hazırlıyoruz. Bu bizim literatür taraması sonucu edindiğimiz kaynakçamız oluyor bir yerde. Bu listenin hazırlanmasına dikkat ediyoruz. Bu listeye eklediğimiz her kaynağı tezimizde kullanacağız diye bir zorunluluk yok, zaten elemesini yapıp bir çoğunu liste dışı bırakacağız.
  2. Birincil Kaynaklarını belirle:Birincil kaynakların belirlenmesi ve tezimizin sorusuna bu kaynaklardan elde edeceğimiz bilgiler ile cevap vermemiz tezimizi daha orijinal hale getirecektir. Birincil kaynak demek olayın zamanında yazılmış, olayın geçtiği dönemde yaşanmış insan tarafından yazılmış yada olayı gerçekleştiren kişi tarafından hazırlanmış eserlerdir.
  3. İkinci elden kaynaklar: birinci elden kaynaklardan yararlanılarak yazılan kaynaklardır. Bu kaynakların değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü alanınızda üretim yapan insanları tanıma, alan literatürüne hakim olma ve tezinizde bu alanınızda yaşanan tartışmalara dayanarak yapacağınız sonuç çıkarımları tezinizi daha gerçekçi kılar.
  4. Uygun dipnot stilinin seçimi: Bu aşama gerçekten önemli. Öncelikle kaynaklarınızı düzgün bir şekle getirmeniz lazım, üyesi olduğunuz enstitünün tez yazım kurallarına bakarak izin verdiği atıf atma sistemlerini ve bu sistemlere dayalı kaynakça oluşturma stilini tespit edin. Genelde APA, MLA ve Chicago stilleri kullanılır. Bu arada mutlaka bir program bilmeniz gerek örneğin Mendeley,Zotero, EndNote vb gibi. Aksi takdirde yazarken referans vermek sizi çok uğraştırır. Korkmayın (Mendeley'in tüm dersleri bu blogta var ayrıca Zotero derslerine de başladım).

3- PLANLAMA YAP VE TEZİN BÖLÜMLERİNİ AYIR
 1. Alanınızın gereksinimlerini iyi bilin: Her alanın kendine göre gereksinimleri vardır. Sosyal bilgiler, yabancı dil ve sayısal alanların tez yazım stratejileri ve uygulanan metotlar farklıdır. Sizde tezinizi yazacağınız disiplini iyi bilmeli sınırlarını öğrenmelisiniz.
 2. Soru listesi hazırla: Bu aşamada tezinizde hangi sorulara cevap arayacağınızı liste şeklinde hazırlayın, açık ve kısa ifadeler kullanın. Bu liste tezinizin aynı zamanda omurgası olacak tez hep bu sorular arasında gidip gelecek. Bu listeyi kaybetmeyin. Eğer soruları belirleyemiyorsanız sıkıntı var demek, konu hakkında okumalar yapın acele etmeyin, baktınız olmuyor soru oluşturabilecek konu ile değiştirin.
 3. Tezin bölümlerini hazırla:Tezin bölümlerinin hazırlanması konusunda bu blogta dersler var etiketlerden kontrol edin. Bölümleme giriş gelişim sonuç iskeletinden oluşur, tezimizin ana bölümünü oluşturacak olan gelişme bölümünde yer alacak genel başlıkların belirlenmesi işinizi kolaylaştıracak tezde nerede olduğunuzu ve nereye doğru hareket ettiğinizi bu bölümler gösterecektir.

 4. Tezin ne içereceğini iyi bil: Enstitütünüzün (komik bir kelime oldu) yayınladığı tez yazım kılavuzunu iyi inceleyin tezinizde hangi bölümlerin olması gerektiği hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca içindekiler sıralamasının nasıl olması gerektiğini kaynakçadan sonra hangi alanların gelmesi gerektiği hakkında o kılavuza göre hareket etmelisiniz çünkü enstitü müdürü tez kabul olduktan sonra bile bu konuda sıkıntılar çıkartıp kafanızı ağrıtabilir. Ayrıca tezin kapağı ve referans verme stili kaynakça oluşturma stilleri de kılavuz tarafından istenilen bilgiler olacak, eğer tez de değişik bir dilden terimler oluşacaksa bununla ilgili tezin yazıldığı dile tezin en arkasında küçük bir sözlük oluşturulabilir mesela.

4- YAZIM AŞAMASINA GEÇ:
 1. Kendine bir takvim belirle: Neyi ne zaman yazacağını bu takvimin üstünde belirt. Bu takvim aynı zamanda senin yazma planın olacaktır. Eğer takviminiz olmaz ise çalışma güdünüz de azalacaktır. Bu nedenle kendinizi zorlamanız gerek.
 2. Her gün biraz da olsa yaz: Yazma aşaması tezin bir diğer önemli bölümü, çok kimseye sıkıcı ve zor gelebilir, tez yazmayı sen seçtin, yazmayı diyorum okumayı değil. Yazma olayının her gün gerçekleşmesi gerek aksi taktirde soğuma gelir yazamazsınız. Yazmak için not çıkarma eylemini iyi gerçekleştirmek gerek, bu konuda blogda yazdık açıp okursanız yararınıza. Kendim dahi bu dersleri bir yazsam egzersizi olarak yazıyorum. Yazın arkadaşlar, ne yazayım deme, her insan bir hazine, gün gelecek hiç kitaba yada oraya buraya bakmadan kitap yazacaksınız. Öncelikle dolmak lazım. Size yazma programı da öğreteceğim bu blogda kimse word programına bile girmeyecek.
 3. Kendine yazma teknikleri geliştir:Yazarken devamlı zorlama kendini, bırak ara ver git başka yere takıl, sakin kafa ile yaz, 25 dakikada bir mola ver,yazamıyorsan öce oku, yazma aşaması teze başladıktan hemen sonra olmaz en az bir yıl zaten okuman lazım kaynakları.Yazdıklarını arkadaşlarınla paylaş temiz akademik bir metin elde edene kadar uğraş ver, okurken makaleleri adamların nasıl yazdığına bak, onlardan tüyolar amaya bak. Ben bile bazen bunları ben mi yazdım diyorum.
 4. Ara vermeyi unutma: devamlı çalışmayı tavsiye ediyorum fakat bunu bir saplantı haline getirip bugün çalışamadım, ne yapacağım plandan geri kaldım gibi evhamlara kapılma, hiç bir şey olmaz, sonu ölüm değilya bu işin, burada önemli olan devamlılığı korumak, plan içinde günlerin yeri değişebilir ama devamlılık korunursa bir sıkıntı çıkmaz. Sevdiklerimizi ihmal etmeyelim bilgisayar başında fazla vakit geçirmeyelim. Bir sene geç bitsin tezin, psikolojiyi bozmaya gerek yok.
 5. Kendine yazma saatleri tespit et: her insan istediği zaman yazı yazamaz, herkesin ilham saati farklıdır, sende en iyi yazdığın zamanları tespit et kendini ona göre ayarla yazılarını o saat içerisinde yazmaya çalış.
 6. Tezin hemen ön söz bölümünü yazmaya çalış tezin ne olduğu hakkında az da olsa bir bilgi ver hatta tezin kapaklarını kılavuzun bulunduğu adresten indir kendine word da düzenle adını danışmanını yaz bu seni güdüler. Bir gün bunun biteceğini biliyorsun artık, önemli olan tez başlamak ve sen yazmaya başladın artık, kolay gelsin. Sonra ön söze gidip düzenlemeler yaparsın.
 7. Eğer bir programla bibliyografya oluşturduysan zaten tezin kaynakça kısmını da bitirmişsin demek (bu konuda blogta ders var tek tıkla kaynakçanı teze ekle) 15-20 sayfa belki o tutar.
 8. Tezini bölüm bölüm yaz, yazıların ve kaynakların aynı klasör başlıklarının içinde olsun bu da demek oluyor ki klasör ağaç düzenlemesini iyi yap örnek vermek gerekirse tezimde Yunan isyanı ile ilgili bir başlık var, on yerden özet çıkardım, bu özetlerimi bir klasörde topladım (klasör adı yunan isyanı) aynı adla bir klasörüm daha olacak onda da özet çıkardığım yada sadece bu yazıda kullanmak istediğim kaynakların listesi var PDF'leri var, şimdi bu özetleri birleştirip üç sayfaya indireceğim, özetleri düzenledim hangisinin yer almasını istediysem onların referanslarını veriyorum. Gördüğünüz gibi iş biraz çertefilli bu nedenle işinizi program öğrenerek hal etmeniz gerek. Onun da programları var deslerini vereceğim blogu takibe alın facebooku değil.

5- TEZİ TESLİM ET
Her şey bitti elimizde bir müsvedde var artık.
 1. Tezin enstitü kılavuzu ile uygunluk göstererek gerekli düzenlemeleri yapıyoruz
 2. Tezi tekrar okuyup gerekli imla düzeltmelerini tekrar edilmiş bölümleri atıyoruz, resimlerin yerleri gibi düzenlemeleri yapıyoruz ve hocamızdan ok alıyoruz
 3. Tezin nasıl çoğaltılacağı konusunda enstitünün kılavuzuna bakıyoruz tezi çoğaltıp jüriye gönderiyoruz
 4. Kendimizi tez savunma sınavına hazırlıyoruz (bu konuda ayrıca bir ders yazacağım)
 5. Sınavı geçtikten sonra gerekli formlar doldurulur tez enstitüye çoğaltıldıktan sonra teslim edilir ve YÖK sayfasına üye olunarak bir tez örneği PDF' de oraya yüklenir.

Geçmiş olsun sırada doktora mı var?
Bugünkü derste yüksek lisans kazanmış bir arkadaşın izleyeceği rotayı tartıştım, inşallah herkese yardımcı olur. Eğer beğenirsek paylaşalım arkadaşlar.Celal Öney

Şanlıurfa 2015

41 yorum:

(K)now F(orever) dedi ki...

Merhaba Celal Bey oldukça yararlı bir blogunuz var, vakit ayırıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Size bir sorum olacaktı, yazıda tez yazmak için başka word dışında bir programdan bahsetmişsiniz. İsmi nedir, onu da anlatacak mısınız, anlatacaksanız ne zaman anlatacaksınız?

celal öney dedi ki...

hocam iyi günler cevap vermek için geciktim özeür didlerim, hocam programın ismi Scrivener, onun da derslerini vereceğim ben tezimi onda yazdım, word programıda güzel iyi d ekullanırım ama bu tezi hazırlarken resimlerden dolayı çok sıkıntı çektim. ama öyl ehemen başka programlara geçmek zordur, kanımca wordu iyi öğrenmek lazım, yeni eklentilerle word, biraz daha çekici hale geliyor, zaten bu alanda program yazanlar insanların worda karşı alışkanlığını biliyor her ne program çıkarsalar word ile bağlantısını yapıyorlar, latex diye bir yazım dili var mesela aslında o da güzel ama bence henüz erken. siz araştırmak istiyorsanız programın ismi scrivener, bir bakın ben derslerini yazacağım ama şu sıra Zotero dersleri hazırlıyorum, kolya gelsin

Koray dedi ki...

Hocam keşke bu programlar insanı aynı zamanda felsefi, sosyolojik ve psikolojik açıdan da geliştiriyor olsa. Bizde bir sürü Doktor ünvanlı hoca var, yemin ediyorum öğrencilerden çok daha serseri ve çocuk akıllılar.

(K)now F(orever) dedi ki...

Hocam çok teşekkür ederim. Sizin eğitimlerinizi beğeniyorum sizin eğitiminizi bekleyeceğim. Şahsen sitenizden çok önemli bilgiler elde ettim, emeğinize sağlık

Unknown dedi ki...

Blogu çok beğendim. Tez aşamasına yeni geçmiş biri için gayet iyi yol gösterici oldu. Teşekkürler.

celal öney dedi ki...

anlıyorum hocam, sygı duyuyorum, ben bunları kendi başıma öğrendim, benim gibi sıkıntı içinde olan arkadaşalra yardımcı olmak istedim, inşallah dah agüzel ve yararlı dersler yazacağım. sorularınız olursa cevap vermekten mutluluk duyarım.

celal öney dedi ki...

teşekkür ederim, işlerinizi kolaylaştırabildiysem ne mutlu bana, sorularınız olursa yorum bölümüne yazın mutlaka cevap vermeye çalışacağım saygılar

şeyma yilmaz dedi ki...

Celal bey, oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim, ben YL tez asamasindayim, tez yazmaya basladim, yalniz yeterli literature erisemiyorum, dilimin yetersiz oluşu dolayisiyla turkce kaynaklardan yararlanmaya çalışıyorum, inceledigim makalelerde atifta bulunduklari ana kaynaklara erismekte de gucluk yaşıyorum, ne yapabilirim sizce, ne onerirsiniz?

celal öney dedi ki...

rica ederim, yardımcı olmak mutluluk veriyor, öncelikle hangi alanda olursanız olun literatür taraması araştırmanın önmeli bir aşaması bu nedenle başta kütüphaneler olmak üzere internet ve arşiv gibi diğer dokümanların sağlanabileceği yerleri araştırmanız gerekmektedir. İntenet bu konuda buyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle öğrencisi olduğunuz üniversitenin bünyesinde bulunan kütüphanenin üyesi olduğu veritabanlarına online erişim sağlaması, önemli bir kaynak birikiminin önünüze konması demektir. lütfen üniversitenizin kütüphane yetkilisi ile görüşerek sizi veritabanlarında araştırma yapmaya yetkilendirsinler. Sonrada o veritabanlarında google'da yaptığınız arama gibi aramalar gerçekleştirerek bir çok kaynağa ulaşmanız mümkündür. saygılar

Unknown dedi ki...

Teşekkür ederiz paylaşım için, fakat bir noktayı belirtmek isterim.. bilimsel bir araştırma için önce literatür taranıp literatür doğrultusunda konu şekillendirilirr, problem cümlesi yazılır. Literatürü en sona bırakmak tatlıyı önden yiyip yemeği sonra yemek gibi birşeydir. Tezlerde en sık yapılan hatalardandır

yns dedi ki...

Bu güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ederim Celal Bey

yns dedi ki...

Bu güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ederim Celal Bey

Unknown dedi ki...

Elinize sağlık

Unknown dedi ki...

Tek kelimeyle harika bir blog. Emeginize saglik.

iyi calismalar

Benim Dünya'm dedi ki...

kolay gelsin celal bey. bende şuan tez aşamasındayım ve öeri formunu oluşturuyorum.giriş bölümünü yazarken atıfta bulunacagım kaynakları pdf den yada sayfadan kopyalayarak yazıma almamda sıkıntı yaşarmıyım. örnek veriyorum pdf. den

celal öney dedi ki...

Sıkıntı olur hocam. Hocam tez önerisi formu hazırlanırken aynı bir makale yazıyormuş gibi hareket etmemiz lazım Bu nedenle Öncelikle konumuzu tespit etmeli sınırlamasını yapmalı Ayrıca belli bir düzeyde literatür taraması yaparak elde ettiğimiz künyeleri kullanarak bir öneri hazırlayabiliriz bu öneride Eğer atıfta bulunmak istiyorsak tez kılavuzunda bulunan atıf stili ile makale tarzında önerimizi hazırlamalıyız atıfları yani referansları düzgün bir şekilde kullanabilmeliyiz. Ayrıca kullandığımız atıflardan makale sonunda bir kaynakça meydana getirmeliyiz önerimizi okuyan hocamız En azından bu öneriden iyi bir tez çıkabileceğini kendisine hissettirmeliyiz. Saygilar

Unknown dedi ki...

iyi günler hocam. güzel bi blog yapmışsınız bilgileriniz için teşekkürler.
Led ekran fiyatları

Esistagram dedi ki...

Yorum yapmadan geçemedim. Allah sizden razı olsun. Verdiğiniz emekler için çok teşekkür ederiz. Daha yeni teze başladığım için verdiğiniz bilgiler yol gösterici oldu benim için. Tekrardan teşekkürler.

Unknown dedi ki...


Hocam elinize sağlık teşekkürler.Sonunda şu tez yazma sürecini akademik değil de şöyle muhabbet eder gibi ve öğrencisine tavsiye veren bir danışman üslubuyla yazan bir sayfa buldum.

Unknown dedi ki...

Thank you as Beta Asansor.
Asansor
Asansör

Unknown dedi ki...

We are happy to follow you as Gusto computer
Totem Led ekran
Led ekran

Unknown dedi ki...

Thanks for information
Dügün salonu
Avcılar Dügün salonu

Unknown dedi ki...

Thank you as Beta Asansor.
Asansor
Asansör

Unknown dedi ki...

We are happy to follow you as Gusto computer
Totem Led ekran
Led ekran

Unknown dedi ki...


Open air clean air clean environment, just like your dream
Beylikduzu Kır dugunu

Unknown dedi ki...


Open air clean air clean environment, just like your dream
Beylikduzu Kır dugunu

Unknown dedi ki...

Would you like to browse our site
Güvenlik agı
Güvenlik filesi
Guvenlik agı

Unknown dedi ki...

bu güzel bilgi için teşekkürler
Led ekran
led display
Dıs mekan Led ekran
İç Mekan Led ekran

Unknown dedi ki...

Large wedding Organization near Villa Park
Kır dugun salonu
Avcılar Kır dugun

Unknown dedi ki...

check us out for a good wedding

http://villaparkwedding.com/
Beylikdüzü Kır Düğünü
Büyükçekmece Kır Düğünü
Avcılar Kır Düğünü

Unknown dedi ki...

We follow you as a gusto LED display.
Digital Led Poster
Kiralik led ekran
Dijital led poster
Led poster

Unknown dedi ki...

Thanks for the beautiful aesthetic knowledge.
Avcılar oto servis

Unknown dedi ki...

Thank you for the information you provided.
köpük balon gösterisi

Unknown dedi ki...

Thank you for the information you provided.
ic giyim
Bayan ic giyim

Unknown dedi ki...

Thanks for the information you provide as an example.
Fatih gelinlikci
gelinlik

tezbilimi dedi ki...

BİTİRME TEZİ HAZIRLAYAN YERLER’İ NASIL SEÇMELİYİM
YÜKSEK LİSANS BİTİRME TEZİ YAZILIR
BİTİRME TEZİ YAZDIRMA
BİTİRME PROJESİ YAPAN YERLER
BİTİRME TEZİ HAZIRLAMA
TEZSİZ YÜKSEK LİSANS BİTİRME PROJESİ HAZIRLAMA
BİTİRME PROJESİ HAZIRLAMA

Haber: https://www.haberx.com/kalemtez

Ziyaretçi dedi ki...

Teşekkür ederiz yazı için. Fakat keşke proofread yapsaydınız çok fazla yazım hatası var.

Cpm Cihazı Kiralama dedi ki...

Yazılarınız için çok teşekkür ederiz.

fatik dedi ki...

Yüksek lisans tezi hazırlarken sizden ve bu kaynaktan (https://www.kalemtezhazirlama.com/yuksek-lisans-tezi-hazirlama/) faydalandım teşekkür ederim.

CpmC dedi ki...

We are very satisfied with your page, we follow

fatik dedi ki...

Yüksek lisans tezi hakkında (https://www.tezhane.com/hizmet/yuksek-lisans-tezi/)

Popüler Yayınlar