25 Ekim 2015 Pazar

Mendeley ile Dipnot ve Kaynakça oluşturma çok basit.

Herkese selam, Mendeley derslerine devam ediyoruz. Bugün mendeley programının en çok merak edilen özelliklerinden biri olan atıf atma ve biblografya oluşturma özellikleri hakkında uygulamalı dersi anlatacağım.


Kaynakalrımızı Mendeley programına ekledik artık Word programını açıp akademik araştırmamızı yazmaya başladık diyelim. Peki zaman kaybetmeden, kitap künyelerini yanlış şekilde yazmadan belki de ekleyeceğimiz yüzlerce referansı nasıl kontrol edeceğiz. İşte şimdi bunu öğreneceğiz. Word dosyamızı açıyoruz ve yazmaya başlıyoruz sıra referans vermeye geldiğinde mendeleyi devreye sokuyoruz. Bir önceki dersimde Mendeley ile Word arasında bağlantı nasıl kurulur ve kurulan Word eklentisi Word programında neredede gözükür açıklamasını yaptım. Word programında Mendeley eklentisi kurulu olmayan arkadaşlar lütfen bu dersi tekrar etsinler. Aşağıdaki resimde örnek yazı girdim ve bu yazının değişik bölümlerine referans ekleyeceğim ama önce referans eklemek için karşıma çıkan bölümleri size tanıtayım.


 1. Mendeley - Word bağlantısını kurduktan sonra word programımda oluşan Mendeley atıf atma bölümü
 2. Incert Citation sekmesini tıkladığımda karşıma çıkan bölüm
 3. Bu alan, referans wermek istediğim yazarın isminin baş harfini bile yazığım zaman karşıma sonuçları hemen getiren alan
 4. Bu alan ise referans vermek istediğim kaynağı hangi kütüphanede seçmek istediğimi gösterir. My library bölümü mendeley programında oluşturmuş olduğum kütüphaneden getirir
 5. Diğer kütüpane ise Mendeley web sitesinde oluşturmuş olduğum gurubun kütüphanesinden
 6. Eğer vereceğiniz referansta kullanacağınız yazar isminden emin değilseniz direkt olarak mendely programına geri dönüp oradan seçip referansınızı ekleyebilirsiniz. Ancak referans vermek istediğiniz eseri seçip üstteki Cite sekmesini tıklayarak referansınızı verebilirsiniz, bunu alttaki resimde gösteriyorum.

Arkadaşlar şimdi referans vermeye çalşacağım ama vereceğim referans SAYFA ALTI DİPNOT SİTİLİ şeklinde olacak dikkatle resimde verdiğim numaraları takip edelim açıklamaları okuyalım


 1. Referans vermeden önce mendeleyin word eklentisinden sayfa altı dipnot sitili olan Modern Humanities Research stilini seçiyorum.
 2. İki numaralı okla gösterdiğim metindeki herhangi bir alanı referans eklemek için belirlelyorum
 3. Belirlediğim alana referans numarası vermek için 3 numaralı okla dipnot ekle sekmesine tıklıyorum ve iki numaralı okla gösterdiğim alanda referans numarası oluşturuyorum,
 4. aynı referans numarası sayfanın altında da yer aldı.
 5. Mendeley bölümüne geçerek insert Citation sekmesini tıklıyorum.
 6. Karşıma çıkan mendeley penceresi
 7. Arama bölümüne referans olarak eklemek istediğim yazarın adını yazmaya başılıyorum
 8. Yazarım hemen beliriyor alt bölümde ve onu seçiyorum.

Referans bilgim 1 numaralı alanın hemen yanına otomatikmen yazılıyor. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi

Aşağıdaki resimde verdiğimiz referansa sayfa aralığı da verdim.


Dikkat etmemiz gereken şudur, sayfa aralığı verdiğm alan mendeley programının etki edemediği yerdir. Sayfa aralığı girmeyi program bize bırakmıştır. Bu nedenle 1 numaralı okla gösterdiğim seçili alan programın etkisi altında olan 2 numaralı sarı alan ise serbestçe değişiklik yapabileceğimiz alanlardır.

Şimdide kaynakça oluşturayım

Aşağıdaki resimde kaynakçamı oluşturduğum bir resim var.
Bir numaralı ok ile yeni bir sayfa ekledim yazımın hemen altına başlık olrak kaynakça giriyorum yazdım sonra iki numaralı okla gösterdiğim yere tıklayarak insert biblography sekmesi ile üst yazıda eklediğim referans alt sayfada kaynakçama eklendi bunu 3 numaralı okla gösteriyorum. Istediğimiz kadar referans ekleyebiliriz kaynakça oluşturmak istediğimiz zaman belirlediğimiz alana insert biblograph diyoruz ve o ana kadar eklediğimiz referasnlar alfebetik sıra ile otomatik olrak kaynakçamıza eklenecektir.


Bu dersimizde mendeley eklentisi kullanarak dipnot sitili referans verme ve biblografya oluşturma nasıl olur konularına değindik umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu konuda derslerimiz devam edecek olup diğer stillerde örneğin metin arası stilinde referans nasıl verilir ve de çoklu referans nasıl verilir konularına değineceğiz. Herkese kolay gelsin

Celal Öney, Şanlıurfa 2015


39 yorum:

Unknown dedi ki...

Ben de kullaniyorum.fakat kaynakça da tum kaynakcayi tekrar tekrar yaziyor acaba nerede hata oldu?

celal öney dedi ki...

iyi günler demet hanım, sorununuzu anladım hemen cevap vereyim, zamanla mendeleye eklene kaynakçalar yada mendeleyin internetten bulduğu kaynaklar aynı olabiliyor ve program bunu silmiyor biriktiriyor, silme işini size bırakıyor çünkü program kendi kafasından hangisinin asıl hangisinin kopya olmadığını bilmiyor, tekrarlam olayına "duplicate" denir siz sol tarafta "All Documents" bölümünü seçili yapın sonrada üstteki menüde "Tools" denen sekmeyi tıklayın açılan pencerede "Check for duplicates" sekmesini tıklayın ekranınıza tüm kopyalanmış dosyalar gelecektir. Siz sağ taraftaki panelde "Details" kısmında "Mege" düğmesine basarak kopyalananları tek dosya haline getireceksiniz, tabiiki kontrol ederek, iyi günler

celal öney dedi ki...

"Merge" sekmesi olacaktı üzür dilerim (sondan ikinci satır)

Unknown dedi ki...

Hocam ilk word ile mendeley nasıl bağlantı kurulur o dersinizi ben okuyamadım ama nasıl görebilirim

celal öney dedi ki...

hocam geç cevap verdiğim için özür dilerim, etiketler bölümünde "word plugin" etiketini tıkarsanız derse ulaşırsınız, kolay gelsin

Arş.Gör dedi ki...

Merhaba hocam, Mendeleyde kaynak eklemeyle ilgili bir sorum var cevaplarsanız sevinirim. American Psycological Edition 6th Edition formatını seçiyorum metin içi atıflarda problem yok ancak insert bibliography dediğimde her kaynağın sonuna linkini de ekliyor bu sorunu nasıl çözebilirim. şunu gibi: Doyle, P. (2000). Value-based marketing. Journal of Strategic Marketing, 8(4), 299–311. http://doi.org/10.1080/096525400446203

Arş.Gör dedi ki...

Yanlış yazmışım çok önemli değil ama American Psycological Association 6th Edition olacak atıf stili :)

celal öney dedi ki...

hocam hemen bakıyoröneceğim inceliyorum, kısa sürede d

celal öney dedi ki...

hocam, yukarıda örnek vermişsiniz, kontrol ettim, galiba sizin şikayetiniz doi numarasının içerdiği link, siz bu linkin olmasını istemiyorsunuz. Mendeleye kaynak eklenirken eğer doi numarası elle girilmişse yada mendeley programını kullanarak internetten ekleme yapılırken mendeley doi numarasını otomatik olarak almışsa mendeley kaynakça oluştururken doi ekler ve link verir bunun amacı doi numarası o makalenin uluslararası adresidir hem numaradır hem de linktir. onu isteseniz elle kaldırabilirsiniz sadece silersiniz kaynakçadan

Arş.Gör dedi ki...

Tesekkur ederim hocam yeni basladim programi kullanmaya ben. Dediginiz gibi iste bu linki elle kaldirmaktan daha kisa bir cozum var midir cunku denedim atif attigim bütün makaleleri kaynakcaya eklerken ekliyor linki de. Bir de bu cok yasanan bir sorun mudur cunku normalde makalelerde link eklememesi gerekir kaynakcaya.

celal öney dedi ki...

elle kaldırmaktan başka çözüm yok, eğer kaynakta doi numarası yoksa link atmaz

Arş.Gör dedi ki...

Tesekkurler vakit ayirdiginiz icin

soweiso dedi ki...

Merhaba Celal Bey,

Tez yazımı word ile yarıladığım için mendeley benzeri programları bir dahaki makalelere bıraktım. Fakat yine de dipnotlara eklediğim kaynakların isbn'lerini citaviye ekleyerek referansları kategorize ediyorum. Bu topladığım kaynakları worde eklemek için basit bir yöntem var mı?

celal öney dedi ki...

hocam bu linke bakınız

http://akademikarastirmaveyazma.blogspot.com.tr/2015/12/citavi-pane-ile-tezimizi-ve.html

Unknown dedi ki...

merhaba, ben de mendeley kullanarak kaynakçayı oluşturdum fakat sayfa numaralarını mendeleye girmeme rağmen metin içi alıntıda sayfa numarasını yazmıyor bir türlü. örneğin (AKDAĞ, 2010:58) yazması gerekirken (AKDAĞ, 2010) yazıp bırakıyor. bir ayarı var mıdır. teşekkür ederim.

celal öney dedi ki...

kıymetli hocam alıntı yaptığınız referansın sayfa numarasını siz gireceksiniz.
mendeleye eklerken eklediğiniz sayfalar o yayının sayfaları, örneğin a dergisinde bir makale var bu makalenin sayfa aralığı 55-63 olsun siz atıf atarken 60. sayfaya atacağınızı varsayalım o zaman mentin içi dipnot sisteminde 60 sayısını siz yazacaksınız. ama kaynakçada mendeley eserin sayfa aralığını otomatik getirir.

Harun dedi ki...

Merhaba celal hocam, eskiden elle hazırladığım referasnsların tamamını mendeley ile style değiştirme yeniden oluşturma seçeneğimiz var mı?(mendeley ana sayfamıza çoklu makale attığımız gibi sadece yazılan referansların çoklu olarak style değşiliği yapmak)

cansu dedi ki...

Merhaba hocam, kaynak kısmını oluştururken üniversitenin kendi belirlediği stili mendeleye ekleyebilir miyiz ?

goksello dedi ki...

merhaba hocam herhangi bir kaynağın içinden ilgili kısmı kopyalayıp tezimiza yapıştırınca o alınan yerin hangi makaleden alındığını anlayıp hemen kopyalanan satırın ardına insert cite yapmıyor mu kendisi.

Birde ilgili makale içinden alıntıyı copy yaparak almamız mümkün mü ? yoksa biz elle mi yazacağız alıntı metnini her zaman. aslıda mendeleye ekliyse ve acıksa doysa ıcınden kopyalama yapıp kendi tez dosyama yapıştırınca onun alınana kaynağı otomatik yazması gerekmiyormu ?

son olarak bazen mendeleyi açtığımda alıntı cite butonu cıkmıyor. kapatıp acıyom bazen cıkıyor bazen çıkmıyor programı kapat ac yapıyom nedendir ?

Unknown dedi ki...

Öyle yapmaz Zotero konusundaki dersleri inceleyerek zorteroda atıf nasıl verilir dersine bakın videolar bu linkte https://www.youtube.com/watch?v=vBIl1Bn8lKw&list=PLty-xcfaLVH5UQGSDyW_TaeEKfViNvVS7

goksello dedi ki...

hocam merhaba,

mendeley de atıf yapmak isterken toolbar kısmında cite komutu bazen çıkmıyor bazen cıkıyor veya 1 atıf yapıyorum sonrasında gidiyor programı açıp kapatınca tekrar geliyor. Normalde her seferinde " sembollü cite komutu sürekli komut satırında olması gerekmiyor mu ?

Unknown dedi ki...

iyi günler atıf yapmak istediğinizde wordtaki başvurula bölümünde yer alan mendeley bölümünden yapın. Orada incert citation denilen butonu bastığınızda açlın pencerede eğer atı yapacağınız kaynağın ismini biliyorsanız yazın hemen gelir bilmiyorsanız go to mendeley deyin bu seferde mendeley programı açılacak siz kaynağı seçip "cite" diyerek dipnot vereceksiniz. Mendeley programındaki Cite butonu devamlı çıkmaz ancak word'tan geldiğinizde çıkar. yukarıda anlattığım gibi. sıkıntı olursa eğer mail atın kendi mailinizle. celaloney@gmail.com

Unknown dedi ki...

Merhaba hocam, ben makale yazarken endnote dan mendeleye geçiş yaptım ancak import export seçeneğini kullanmadım. Endnote da 17 makale sıralı olarak girildi. Mendeley e geçiş yapınca attığım kaynağı 1 den başlatıyor. 18 den başlatmasını istiyorum . Mendeleyde bunu yapabileceğim bir seçenek var mıdır ?

Mehmet dedi ki...

Mendeley son sürümü yükledikten sonra, atıflarda sayfa numaraları kayboldu. Sadece ilk atıfta sayfa numarası görünüyor. Aynı eserin sonraki atıflarına sayfa numarası vermiyor. Aynı stili kullanıyorum. Farklı stiller denedim ama sonuç alamadım. Çözümü var mıdır acaba?

Rozturk dedi ki...

Merhaba bende daha once mendeley ile wordu aktif sekilde kullanirken simdi insert citation aktif calismiyor. Bunun nereren kaynakli olabilecegi konusunda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler

Unknown dedi ki...

merhabalar mendeleye eklediğim kaynakların bazılarında yazar isimleri yanlış çıkıyor bunu elle düzeltmemiz gerekiyor ama yazar adlarını yazarken nasıl yazacağız?

Unknown dedi ki...

word başvurular bölümünde mendeleyi göremeyenler için kısa ve etkili video https://www.youtube.com/watch?v=HWSE3Jh7tbU

Unknown dedi ki...

merhaba kaynakçada tez türünün görünmesi için mendeleyde nereyi doldurmalıyım

Anonim dedi ki...

Merhaba ben tezi yazdıktan sonra mendeleyi Öğrendim kaynakça bölümü oluşturmuştum ancak düzenli değildi ve numara vermiştim ancak hocam farklı istedi yani yazar isimleri olsun dedi İnternetten araştırma yaptığım için dosyaları indirmeden yazmıştım kaynakları gösterdim ama dosyalar bilgisayarımda yok dosyalar olmadan Mendeleyde düzenleme yapamıyor muyum yani yazdığım kaynakçaları girsem kendisi tek tek atıf yapamaz mı

celal öney dedi ki...

Değerli kardeşim selamlar. Tüm kaynaklarınızı mendeleye yüklemeniz gerekir. Sonrada word programında Mendeleyin eklentisini kullanarak nasıl atıf verilir bunu bilmem gerek ve atıf stilinin seçimi bunlar önemli. Bunları ogrendikten sonra tez yazman kolay olacak.

Unknown dedi ki...

Hocam Merhaba
Metin içinde kaynak eklemede ve sonrasında kaynak stili değiştirmede sıkıntı yaşamıyorum ancak referansları eklerken kaynak stili değiştirdiğinde kaynakçayı değiştiremiyorum. Bir makaleyi farklı dergilerin formatlarına göre düzenlerken zorlanıyorum yardımınız ricasıyla.

Unknown dedi ki...

Merhabalar ben aktif olarak mendeley kullanarak tezimi yazıyorum still olarak açıklamalı dipnot kullanıyorum. Sormak istediğim aynı yazarın eserine ikinci ve ya ücüncü atıfta sadece yazar adı ve sayfa numarası giriyor bunun içine eser adı da eklemek acaba mümkün müdür?

İrem Witt dedi ki...

Merhaba hocam. Dipnot verdikten sonra kaynakça kısmında farklı bir stil uygulayabiliyor muyuz acaba? Tezde Chicago tipi yazmam gerek burada kullandığımız Modern Humanities Research dipnot şekli Chicago için de uyumlu olur mu yoksa farklı bir yöntem mi bulmam gerekir?

celal öney dedi ki...

bir belgede iki farklı stil olmaz. Modern humanities research olur

Nihat dedi ki...

Merhaba hocam. Bir şey sormak istiyorum size. Mendeley'de atıfları numaralandırdım örnek [1]. Ancak normalde 1 rakamının üzerine tıklayınca kaynakçaya körü kurması gerekmez mi? ben mi yapamadım yoksa öyle bir özelliği yok mu? yardımcı olursanız çok sevinirim

drragnar dedi ki...

Meraba hocam. Mendeleyde kaynakçaları doğru şekilde yükeldim.ancak insert bibliografy diyince word te yazının orta kısmında bir yere çıkarıyor.Sayfanın sonuna çıkarmıyor.çözüm var mıdır?

Mehmet dedi ki...

Fare ile çıkarmasını istediğiniz yere tıklamalısınız. Sonra insert bibliography diyeceksiniz.

dokunmatik beyin dedi ki...

Hocam merhabalar.
Bende mendeleyi yeni kullanmaya başladım. Kaynakçaya kitap bölümünden bir çeviri makale ekliyorum. Ama çeviren kısmını göremedim. Kullanımla ilgili bana yardımcı olabilir misini?
İyi Günler.

tekin dedi ki...

Hocam merhabalar.

Bende mendeleyi yeni kullanmaya başladım. Kaynakçaya pdf olarak indirdiğim kanun, yönetmelik ve tebliğleri nasıl ekleyebilirim?

İyi günler.

Popüler Yayınlar